Jste zde

O nás a pro vás

Vy, kteří nás znáte, a četli jste dříve tuto sekci, víte, že v ní více než deset let stálo něco o tom, že Inesta Alta byla založena v roce 2006 se záměrem vstoupit na trh s výstavbou nízkoenergetických a pasivních staveb. Prezentovali jsme se od počátku jako specialista na výstavbu nízkoenergetickýcha a pasivních staveb, přesně tak, jak to vidíte na úvodním obrázku našich webových stránek, které se již brzy překlopí ve stránky zcela nové (vis sekce Aktuálně). Tyto naše záměry byly tehdy naší vizí. Psal se rok 2006 a projektanty, kteří se pasivními stavbami zabývali na severu Moravy, byste spočítali na prstech jedné ruky. Ti ostatní buď nevěděli, nebo říkali, že to je nesmysl. Rovněž dokončených staveb bylo v regionu po skrovnu, často realizovaných nadšenci svépomocí. My se však nebáli, informace si opatřovali z mála zdrojů z domova i ze zahraničí a vrhli se na to. Postavili jsme naše první pasivní domy a světe div se, domy stojí, fungují a majitelé jsou i dnes na výsost spokojení. 

Výstavbu pasivních staveb po roce 2009 rozhýbal celoevropsky velmi úspěšný český program Zelená úsporám (posléze Nová zelená úsporám), ze kterého kopírují i jiné země. Ukázalo se, že pasivní domy nejen, že dávají smysl, ale že se stávají standardem moderního bydlení. Dnes pasivní rodinný dům postaví většina slušných stavebních firem, již jen ty poslední bojují s dosažením vzduchotěsnosti či odstraňováním tepelných vazeb. Literatury a dostupných informací na internetu o pasivní výstavbě je nadbytek. Rekuperační jednotky, nutná součást pasivních staveb, se již instalují i do běžných rodinných domů. Je to stejné, jako s automobily. Kdysi těžko myslitelná vybavení typu hlídání vozidla v jízdních pruzích, automatické parkování či adaptivní tempomat, jsou dnes běžnou součástí vozidel střední třídy.

V posledních letech jsme i my přemýšleli, kam se náš obor bude ubírat. Zda po skončení dotací budou dotace nové, jiné, či zda budou vůbec. Podle platné legislativy bude nutné stavět domy poměrně blízké pasivním (tzv. budovy s téměř nulovou spotřebou energie NZEB). Ať už někdo bude chtít rodinný pasivní dům podle přísné německé legislativy (hodnotící metoda PHPP), podle českých kritérií (TNI 730329), podle stávajících kriterií NZÚ, nulový nebo dokonce plusový dům, vždy podle nás bude nutné, aby celý jeho návrh dával smysl. Smysl ekonomický, funkční i estetický. A aby se vám v něm bydlelo dobře a dostali jste to, co opravdu chcete a potřebujete, případně to, co si můžete dovolit. A právě vyřčené se stalo i naší novou vizí. Navrhnout a postavit dům PRO VÁS. K čemu vám budou drahé a složité technologie pro vytápění, když topit téměř nepotřebujete. Proč budete instalovat klimatizaci, když se dá dům navrhnout tak, že ji nepotřebuje. Postavte si s námi dům, který dává smysl a slouží vám a ne vy jemu. Netrapte se složitými technologiemi a raději žijte naplno svůj život. Bydlete prosím chytře :-)